!!!
26 stycznia przedstawiciele polskiego rządu podpiszą ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), niezwykle kontrowersyjną umowę międzynarodową, która wprowadzi drastyczne narzędzia służące ochronie własności intelektualnej i ograniczające wolności w sieci. Nie pozwól, aby na internet padł choć cień międzynarodowej cenzury!
Pełna treść ACTA po polsku na stronach MKiDN:
http://www.mkidn.gov.pl/ media/docs/ 20120118-wniosek_ACTA.pdf
Wideo informacyjne (domyślnie włączone polskie napisy):
http://www.youtube.com/ watch?v=citzRjwk-sQ&hl=pl
http://pl.wikipedia.org/ wiki/ Anti-Counterfeiting_Trade_A greement
Co możesz zrobić?
1. Weź udział w wydarzeniu
2. Powiadom znajomych
3. Śledź na bieżąco wydarzenia na stronie "Nie dla ACTA": https://www.facebook.com/ NIEdlaACTA
4. Podpisz petycję: http:// www.petycjeonline.pl/ petycja/ nie-dla-acta-nie-zgadzam-na -podpisanie-umowy-miedzyna rodowej/608
5. Zadaj pytania dziennikarzom i politykom:
Lista posłów wg. okręgów wyborczych:
http://www.sejm.gov.pl/ Sejm7.nsf/ poslowie_okregi.xsp?Session ID=D1RJI18KA7
Lista pytań do polityków i dziennikarzy:
W jaki sposób rząd może dziś zmienić własną decyzję podjętą w trybie obiegowym w czasie zmiany kadencji, kiedy ministrowie mieli już spakowane pudła z dokumentami?:
Wniosek MKiDN o udzielenie przez Radę Ministrów zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) z dnia 16 listopada 2011 r. - http://www.mkidn.gov.pl/ media/docs/ 20120118-wniosek_ACTA.pdf
Uchwała Rady Ministrów Nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 zezwalająca na podpisanie ACTA - http://www.mkidn.gov.pl/ media/docs/ 20120118-URM_ACTA.pdf
Czy możliwa jest "reasumpcja", czego byliśmy świadkami w przypadku decyzji związanych z ustawą hazardową, kiedy projektowano Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych?
Dlaczego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie publikuje w swoim serwisie wszystkich dokumentów zawierających informacje publiczne i w jaki sposób Prezes Rady Ministrów chciałby to zmienić:
http://www.mkidn.gov.pl/ search/ index.php?string=acta&submi t
http://www.premier.gov.pl/ com:search/?phrase=acta
Czy premier wiedział o tym co podpisuje, kiedy podpisywał uchwałę pozwalającą na podpisanie ACTA przez Polskę (w tytule uchwały Rady Ministrów nie pojawia się ani angielskojęzyczny skrót, a długi tytuł: "Uchwała Rady Ministrów nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 r. w sprawie udzielenia zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki"
Jeśli premier wiedział, co podpisuje, a wcześniej brał udział w spotkaniach z internautami, na których ten temat kilka razy był podnoszony, to dlaczego nie zrealizował danej wcześniej obietnicy, że taka zgoda rządu na podpisanie traktatu nie będzie udzielona przed wyjaśnieniem z opinią publiczną wszystkich kontrowersji zgłaszanych przez polskie i europejskie organizacje pozarządowe od ponad 2 lat?
Dlaczego Polska i Unia Europejska ma przystępować do porozumienia, które - jak twierdzi Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego - nie ma mieć wpływu na polskie i europejskie prawodawstwo? Jaki jest sens takiego traktatu, skoro - jak twierdzą - w polskim porządku prawnym już istnieją mechanizmy, o które rzekomo zabiegamy w przystępując do tego traktatu? Jak się to ma do tego, że ACTA ma jednak wywierać wpływ w sferze prawa karnego, a więc dotykać prawodawstwa krajów podpisujących (i potem ratyfikujących) porozumienie? Co różni ACTA od takich umów międzynarodowych, których Polska już jest stroną, jak traktaty WIPO, TRIPS, Konwencja Berneńska i inne umowy międzynarodowe dotyczące własności intelektualnej?
Ponieważ rząd deklarował wielokrotnie, że chce stanowić prawo oparte na dowodach: jakie konkretnie polskie przedsiębiorstwa zyskają i w jaki sposób zyskają, na przyjęciu takiego porozumienia jak ACTA?
Czy w sprawie ACTA były jakiekolwiek (formalne/nieformalne) naciski ze strony innych państw, o czym mogą świadczyć np. opublikowane przez WikiLeaks depesze dyplomatyczne USA?
Czy wybór modelu, w jakim zaproponowano i przeforsowano ACTA, wynika z tego, że w takich organizacjach jak Światowa Organizacja Własności Intelektualnej istnieje silna opozycja ze strony krajów rozwijających się i dlatego postanowiono obejść taką opozycję proponując rozwiązanie polegające na poufnym wynegocjowaniu wszystkiego w gronie kilku zainteresowanych państw i zaproponowanie innym, poza demokratyczną kontrolą, w ramach koncepcji "bierz wszystko albo nic"?
W jaki sposób pytani skomentują to, że w czasie poufnych negocjacji dopuszczano do stołu negocjacyjnego niektóre przedsiębiorstwa działające komercyjnie na globalnym rynku, a nie dopuszczano przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy się tego głośno domagali?
Jak to możliwe, że w czasie posiedzenia sejmowej komisji ds Unii Europejskiej posłowie podjęli decyzję dot. ACTA przez stwierdzenie braku uwag zaraz po tym, gdy przewodniczący komisji zapytał, czy są uwagi i wymienił jedynie długą listę numerów dokumentów unijnych nawet bez czytania tytułów tych dokumentów?
Czy pytani uważają, że w Sejmie RP powinno odbyć się publiczne wysłuchanie przed podjęciem prac nad ustawą wyrażającą ewentualnie zgodę na ratyfikację przez Polskę tego porozumienia?
Czy pytani korzystają z wyszukiwarek internetowych, które indeksując zawartość internetu w istocie muszą wcześniej zgromadzić na swoich serwerach kopie indeksowanych zasobów, a zasoby te są w istocie chronionymi prawem autorskim utworami?
Czy pytani wiedzą, że gdy odwiedzają dowolną stronę internetową, to ich komputer robi lokalną kopie odwiedzanej strony, wraz z grafikami, tekstami, kodem HTML, które są zwykle chronionymi prawem autorskim utworami?
Kiedy rząd polski ma zamiar udostępnić wszystkie posiadane dziś stanowiska negocjacyjne innych państw, które pojawiały się w czasie prowadzonych w poufności negocjacji w sprawie ACTA? Negocjacje się skończyły, treść porozumienia ustalono, czy zatem uważają, że obywatele polscy mogą już poznać sposób, w jaki do tego porozumienia dochodzono?
Czy toczą się obecnie jakieś ukryte przed oczami opinii publicznej negocjacje z udziałem rządu, dotyczące innych jeszcze porozumień międzynarodowych, które w jakikolwiek sposób mogą być związane z prawnymi aspektami obiegu informacji (w tym ochroną monopoli informacyjnych takich jak prawa autorskie) w społeczeństwie informacyjnym.
Czy rząd polski nie obawia się, że w wyniku działań projektowanych w USA ustaw takich jak SOPA, strony internetowe polskiego rządu zostaną wyfiltrowane z globalnego internetu ze względu na publikowanie tam materiałów, takich jak przedruki z amerykańskiej prasy?
Na których stronach Biuletynu Informacji Publicznej obywatele mogą zapoznać się z uwagami zgłaszanymi w trakcie konsultacji międzyresortowych, które podobno odbywały się w sprawie ACTA?
Kiedy takie dokumenty zostały opublikowane?
Na których stronach Biuletynu Informacji Publicznej można zapoznać się z uwagami zgłaszanymi przez podmioty zaproszone do konsultacji społecznych, które - jak twierdzi przedstawiciel MKiDN - odbyły się w sprawie ACTA? Kiedy takie dokumenty zostały opublikowane?
W jaki sposób wybrano podmioty, które poproszono o uwagi w konsultacjach społecznych dot. ACTA, które podobno się odbyły?
Czy działająca przy MKiDN "Grupa internet" miała dostęp do treści dokumentów w trakcie prowadzonych przez UE i Polskę negocjacji związanych z ustalaniem ostatecznego kształtu ACTA?
Pytania na podstawie: http://prawo.vagla.pl/ node/9636
Więcej informacji o ACTA:
http://www.panoptykon.org/ wiadomosc/ nie-dla-acta-akcja-protesta cyjna
http://wolnemedia.net/ prawo/ acta-co-trzeba-wiedziec-o-a ntypirackim-pakcie/
http://nathanroach.com/ what-is-acta-and-why-is-sho uld-you-care
Pozostałe wiadomości i linki:
http://di.com.pl/news/ 42977,0,Polska_podpisze_ACT A_26_stycznia.html
http://prawo.vagla.pl/ node/9631
http://www.wykop.pl/link/ 1012137/ polska-podpisze-acta-26-sty cznia/#comment-8366585
Pełna treść ACTA po polsku na stronach MKiDN:
http://www.mkidn.gov.pl/
Wideo informacyjne (domyślnie włączone polskie napisy):
http://www.youtube.com/
http://pl.wikipedia.org/
Co możesz zrobić?
1. Weź udział w wydarzeniu
2. Powiadom znajomych
3. Śledź na bieżąco wydarzenia na stronie "Nie dla ACTA": https://www.facebook.com/
4. Podpisz petycję: http://
5. Zadaj pytania dziennikarzom i politykom:
Lista posłów wg. okręgów wyborczych:
http://www.sejm.gov.pl/
Lista pytań do polityków i dziennikarzy:
W jaki sposób rząd może dziś zmienić własną decyzję podjętą w trybie obiegowym w czasie zmiany kadencji, kiedy ministrowie mieli już spakowane pudła z dokumentami?:
Wniosek MKiDN o udzielenie przez Radę Ministrów zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA) z dnia 16 listopada 2011 r. - http://www.mkidn.gov.pl/
Uchwała Rady Ministrów Nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 zezwalająca na podpisanie ACTA - http://www.mkidn.gov.pl/
Czy możliwa jest "reasumpcja", czego byliśmy świadkami w przypadku decyzji związanych z ustawą hazardową, kiedy projektowano Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych?
Dlaczego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie publikuje w swoim serwisie wszystkich dokumentów zawierających informacje publiczne i w jaki sposób Prezes Rady Ministrów chciałby to zmienić:
http://www.mkidn.gov.pl/
http://www.premier.gov.pl/
Czy premier wiedział o tym co podpisuje, kiedy podpisywał uchwałę pozwalającą na podpisanie ACTA przez Polskę (w tytule uchwały Rady Ministrów nie pojawia się ani angielskojęzyczny skrót, a długi tytuł: "Uchwała Rady Ministrów nr 216/2011 z dnia 25 listopada 2011 r. w sprawie udzielenia zgody na podpisanie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, Australią, Kanadą, Japonią, Republiką Korei, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi, Królestwem Marokańskim, Nową Zelandią, Republiką Singapuru, Konfederacją Szwajcarską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki"
Jeśli premier wiedział, co podpisuje, a wcześniej brał udział w spotkaniach z internautami, na których ten temat kilka razy był podnoszony, to dlaczego nie zrealizował danej wcześniej obietnicy, że taka zgoda rządu na podpisanie traktatu nie będzie udzielona przed wyjaśnieniem z opinią publiczną wszystkich kontrowersji zgłaszanych przez polskie i europejskie organizacje pozarządowe od ponad 2 lat?
Dlaczego Polska i Unia Europejska ma przystępować do porozumienia, które - jak twierdzi Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego - nie ma mieć wpływu na polskie i europejskie prawodawstwo? Jaki jest sens takiego traktatu, skoro - jak twierdzą - w polskim porządku prawnym już istnieją mechanizmy, o które rzekomo zabiegamy w przystępując do tego traktatu? Jak się to ma do tego, że ACTA ma jednak wywierać wpływ w sferze prawa karnego, a więc dotykać prawodawstwa krajów podpisujących (i potem ratyfikujących) porozumienie? Co różni ACTA od takich umów międzynarodowych, których Polska już jest stroną, jak traktaty WIPO, TRIPS, Konwencja Berneńska i inne umowy międzynarodowe dotyczące własności intelektualnej?
Ponieważ rząd deklarował wielokrotnie, że chce stanowić prawo oparte na dowodach: jakie konkretnie polskie przedsiębiorstwa zyskają i w jaki sposób zyskają, na przyjęciu takiego porozumienia jak ACTA?
Czy w sprawie ACTA były jakiekolwiek (formalne/nieformalne) naciski ze strony innych państw, o czym mogą świadczyć np. opublikowane przez WikiLeaks depesze dyplomatyczne USA?
Czy wybór modelu, w jakim zaproponowano i przeforsowano ACTA, wynika z tego, że w takich organizacjach jak Światowa Organizacja Własności Intelektualnej istnieje silna opozycja ze strony krajów rozwijających się i dlatego postanowiono obejść taką opozycję proponując rozwiązanie polegające na poufnym wynegocjowaniu wszystkiego w gronie kilku zainteresowanych państw i zaproponowanie innym, poza demokratyczną kontrolą, w ramach koncepcji "bierz wszystko albo nic"?
W jaki sposób pytani skomentują to, że w czasie poufnych negocjacji dopuszczano do stołu negocjacyjnego niektóre przedsiębiorstwa działające komercyjnie na globalnym rynku, a nie dopuszczano przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy się tego głośno domagali?
Jak to możliwe, że w czasie posiedzenia sejmowej komisji ds Unii Europejskiej posłowie podjęli decyzję dot. ACTA przez stwierdzenie braku uwag zaraz po tym, gdy przewodniczący komisji zapytał, czy są uwagi i wymienił jedynie długą listę numerów dokumentów unijnych nawet bez czytania tytułów tych dokumentów?
Czy pytani uważają, że w Sejmie RP powinno odbyć się publiczne wysłuchanie przed podjęciem prac nad ustawą wyrażającą ewentualnie zgodę na ratyfikację przez Polskę tego porozumienia?
Czy pytani korzystają z wyszukiwarek internetowych, które indeksując zawartość internetu w istocie muszą wcześniej zgromadzić na swoich serwerach kopie indeksowanych zasobów, a zasoby te są w istocie chronionymi prawem autorskim utworami?
Czy pytani wiedzą, że gdy odwiedzają dowolną stronę internetową, to ich komputer robi lokalną kopie odwiedzanej strony, wraz z grafikami, tekstami, kodem HTML, które są zwykle chronionymi prawem autorskim utworami?
Kiedy rząd polski ma zamiar udostępnić wszystkie posiadane dziś stanowiska negocjacyjne innych państw, które pojawiały się w czasie prowadzonych w poufności negocjacji w sprawie ACTA? Negocjacje się skończyły, treść porozumienia ustalono, czy zatem uważają, że obywatele polscy mogą już poznać sposób, w jaki do tego porozumienia dochodzono?
Czy toczą się obecnie jakieś ukryte przed oczami opinii publicznej negocjacje z udziałem rządu, dotyczące innych jeszcze porozumień międzynarodowych, które w jakikolwiek sposób mogą być związane z prawnymi aspektami obiegu informacji (w tym ochroną monopoli informacyjnych takich jak prawa autorskie) w społeczeństwie informacyjnym.
Czy rząd polski nie obawia się, że w wyniku działań projektowanych w USA ustaw takich jak SOPA, strony internetowe polskiego rządu zostaną wyfiltrowane z globalnego internetu ze względu na publikowanie tam materiałów, takich jak przedruki z amerykańskiej prasy?
Na których stronach Biuletynu Informacji Publicznej obywatele mogą zapoznać się z uwagami zgłaszanymi w trakcie konsultacji międzyresortowych, które podobno odbywały się w sprawie ACTA?
Kiedy takie dokumenty zostały opublikowane?
Na których stronach Biuletynu Informacji Publicznej można zapoznać się z uwagami zgłaszanymi przez podmioty zaproszone do konsultacji społecznych, które - jak twierdzi przedstawiciel MKiDN - odbyły się w sprawie ACTA? Kiedy takie dokumenty zostały opublikowane?
W jaki sposób wybrano podmioty, które poproszono o uwagi w konsultacjach społecznych dot. ACTA, które podobno się odbyły?
Czy działająca przy MKiDN "Grupa internet" miała dostęp do treści dokumentów w trakcie prowadzonych przez UE i Polskę negocjacji związanych z ustalaniem ostatecznego kształtu ACTA?
Pytania na podstawie: http://prawo.vagla.pl/
Więcej informacji o ACTA:
http://www.panoptykon.org/
http://wolnemedia.net/
http://nathanroach.com/
Pozostałe wiadomości i linki:
http://di.com.pl/news/
http://prawo.vagla.pl/
http://www.wykop.pl/link/
no ACTA! ja cie popieram! ale nie wiem czy wiele mozemy zrobic ... Violette tam by wpadla do tego rzadu i zrobilaby niezla burde. wtedy to napewno by dostali w morde ci co chca podpisac te ACTA. oj by sie dzialo ... szkoda ze nie ma Violette T_T chociaz ... xDD kto idzie ze mna do rzadu??!! :D
OdpowiedzUsuńJa idę!! Zabieram ze sobą Alice :D :D
UsuńI ja też!!! Zabieram Carin a ona ludkow z Naruto xD
UsuńJeszcze Julia, tzn. Arvii się przyłączy >< nie? :D
UsuńJasne! I zabiorę "Wiesz Kogo" :D
UsuńPannę "J"?? : D : D
UsuńWiesz, pewnie jeszcze Sasquacz(czy jakoś tak) się dołączy ><
Na http://nightmare-teen.blogspot.com/2012/01/rozdzia-ii.html pojawił się nowy rozdział. Przepraszam za zwłokę i bardzo proszę o przeczytanie. >.<
OdpowiedzUsuńNo ACTA! Moja Karaga Carin, Onuki Ami i Yoshimura Yumi zrobiłyby katastrofę. Yumi i Carin by wszystkich pobiły w rządzie.
OdpowiedzUsuńJa w kwietniu lub maju jade do Warszawy, spróbuje wziąźć ze sobą Caroline i obie idziemy do rządu! Oj jeszcze całą szkoła, podstawowka i gimnazjum! Będzie się dziać!.
Dobrze że to opublikowałaś! Wszyszcy możemy coś z działać! ^^
Na Facebooku dopiero będzie klikanie "Lubie to" x)
Na 100% wygramy! Chcemy Facebooka!!!
O kurde!!! To 26.01??? Niektórych miesiecy po polsku nie znam!!! =(
OdpowiedzUsuńUczylam się po japońsku a kilka znam po polsku!!!
Koniec! Dzwonia Carin do wujka ^^
Niech się on policzy z tymi gosciami z rządu!!!
Zapraszam!! http://nightmare-teen.blogspot.com/2012/01/rozdzia-iii.html ..Dziękuję za wyrozumiałość. >.<
OdpowiedzUsuńJprdl... ;// Im się chyba nudzi, czy coś...
OdpowiedzUsuńNie mają nic do roboty!
UsuńChcą żeby Polska była najlepsza a jakoś nie widać, tylko pogarszają nasz kraj!!!!
Ale, kurva... Co ja zrobię bez Wikipedii?! Jak jej nie będzie nie będę miała jak robić zadań domowych xD A fb?!? Uzależniłam się od niego :D
UsuńMam pytanie... blogspot też?! (nie doczytałam) Jeśli też, to dostanę ataku furii !!
Ja też!!! Inne strony z blogami nie można tłumaczyć na Japoński x(
UsuńJak zablokują nam neta to wagarujemy, robimy przestępstwa, paliły itp.
Koniec!!!
Czy tan świat z dnia na dzień jest coraz bardziej Pojebany!!
Czy blogspot to nie wiem, ale mogą się np. przyczepić do naszych obrazków (znaczy tych nie rysowanych samemu) albo postaci z TP! Bo skopiowane, kurva ich mać!
UsuńNie wydaje mi się... To tylko Fun Fiction (ew. funfick) Legalne i bardzo popularne. (z wiki kiedyś wzięłam. Wiki!!! nieee!! T_T nie opuszczaj mnie...)
UsuńA jak zablokujecie mi Japonka.pl
OdpowiedzUsuńTo się zabiję! Na serio.
Nie ważne że nie do żyje mojej 14.
I tak się zabiję xP
Lepiej zabij ich;p
UsuńTAAAAAAAK!!!!!!!!!
UsuńJakieś forum dyskusyjne się tutaj nam zrobiło >< haha :D
OdpowiedzUsuńNo ^^ Oj mój ojciec dopiero się wscieknie xP
UsuńGdy zobaczy swoją stronę xP
Boję się przyjechać do Carin, gdy będzie ACTA, to po 5 minutach do Poprawczaka x(
Bo gadamy o Naruto, TP i Puffy AmiYumi <3
Oj Carolinka będzie zła gdy zobaczy że Egy Akatsukis Elete jest na YT zablokowany x(((
A to jest Zajebiste xD
A to ACTA jest gorsze od mojej mamy i szkoły, nie mają ludzie nic do roboty a Euro już blisko, zamiast blokować nam neta to niech zalataja nam drogi, bo jak inne kraje to zobaczą to będzie taki burder że nie wiem xP
Dokładnie
UsuńA ja będę mieć torta w kształcie pilki nożnej, jak się uda xP
UsuńBędę się modlić xD
Ciekawe co będzie jak wejdzie ACTA?
OdpowiedzUsuńJa chodzę na lekcję do Łozowskiego.
Na każdej lekcji rysuje jego obrazy, takie jakie chce.
I co?
Policja mnie złapie za rysowanie jego prac xP
A już zamknęli http://niekrytykrytyk.com/ x(
Umrę bez tych Sweet stronek x(((
właśnie!! wkurwiłam się, że hoho. Jak mogli!!! ;c usuną też besty i podobne strony... ;c
UsuńNowa nota na http://totaldramabyme.blogspot.com
OdpowiedzUsuńU Yumcii Nowa noćććia xD
OdpowiedzUsuń